Budujesz dom jednorodzinny systemem gospodarczym? To wielkie przedsięwzięcie, które przewiduje wiele pomniejszych etapów, niektóre z nich łatwo pominąć, co może skutkować przykrymi konsekwencjami. To między innymi badania geologiczne gruntu, którym poświęcimy nieco miejsca w tym artykule. Dlaczego geolog na budowie to sprawa ważna, opowiedział nam inżynier reprezentujący firmę Interra Geologia z Poznania (interra-geologia.pl).
Dlaczego badania geologiczne gruntu powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem budowy?
Badania gruntu pozwalają w szczegółach poznać warunki panujące na działce, którą przeznaczyliśmy pod dom oraz pozostałe zabudowania. Liczą się parametry fizyko-chemiczne gruntu, których nie da się ocenić wzrokowo lub za pomocą analogii z badań na sąsiednich gruntach. Badania geologiczne, prowadzone przez dyplomowanego geologa dają nam pewność co do tego, jakich technik należy użyć, by przygotować grunt pod budowę, jak również czego możemy spodziewać się po jej ukończeniu.
Usługi geologiczne są powszechne, jednak wciąż nieco lekceważone. A to właśnie ocena, jaką przygotuje dla nas geolog rzutuje między innymi na to jakie prace ziemne powinny zostać przeprowadzone, jaki typ fundamentów należy zastosować itd. Ludzie błędnie zakładają, że warunki gruntowe u sąsiada za miedzą mogą być wyznacznikiem tego, co dzieje się na ich działce budowlanej i pomijają badania geologiczne gruntów. W efekcie dochodzi do zalań piwnic, osiadań budynków i w efekcie pękania ścian, sufitów itp.
Badania geologiczne gruntu – co w cenie?
Oferta jest zróżnicowana i trudno tutaj mówić o jednym cenniku. Podstawowe kwestie jakie bada geolog oceniane są w oparciu o odwierty na terenie budowy, a także na podstawie badań laboratoryjnych próbek, które zgodnie z obowiązującymi normami są pobierane na działce budowlanej i analizowane przy użyciu właściwego sprzętu. Badania geologiczne pozwalają na wnikliwą analizę mechaniki gruntów oraz parametrów istotnych dla projektu, takich jak wilgotność, granulacja i rodzaj. Badania geologiczne gruntu odpowiedzą nam na pytanie co znajduje się w profilu na danej głębokości właśnie dzięki odwiertom.
Ile kosztuje badanie gruntu?
Badania geologiczne mogą na początku zniechęcać kosztami, zwłaszcza, że na wstępnym etapie budowy, jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty, koszty mnożą się w oczach. Jednak następstwa poniechania badań geologicznych mogą być wielokrotnie bardziej kosztowne, a nawet niebezpieczne. Firma geologiczna przedstawia indywidualną ofertę każdemu inwestorowi, w Poznaniu warto zajrzeć na interra-geologia.pl.
Uśredniając polski ceny, badania geologiczne gruntu mogą kosztować nas ok. 3 000 zł. Zakłada się około trzy odwierty w różnych miejscach działki, za każdy trzeba zapłacić około 1 000 zł. W cenie jest oczywiście opracowanie geologa. Warto dobrze poznać ofertę i sprecyzować oczekiwania, czy np. chcemy także analizę warunków hydrogeologicznych, dodatkowe testy itp., gdyż wpływa to istotnie na cenę za badania geologiczne gruntu.
Zobacz również: