Na inwestorze ciąży olbrzymia odpowiedzialność, wieloetapowe planowanie, trudne decyzje, szukanie oszczędności… Prowadząc prace ziemne trzeba jednak pamiętać, jak ważną rolę odgrywa geolog na budowie. Usługi geologiczne (badania gruntu) pozwalają przygotować się na każdą ewentualność, właściwie dobrać technologię budowy, a w przyszłości zaoszczędzić na usuwaniu przykrych następstw, wynikających z niewiedzy o charakterze gruntu na działce budowlanej.
Badania gruntu – po co geolog na budowie?
Badania geologiczne gruntu, prowadzone przez uprawnionego geologa to dość kluczowa kwestia dla udanej inwestycji budowlanej. Grunt powinien podlegać dogłębnej i profesjonalnej ocenie. Niestety, czasem plan prac ziemnych opiera się tylko na ocenie makroskopowej, lub co gorsza na założeniu, że warunki gruntowe na działce są takie same, jak u sąsiada, który wykonał badania gruntu. Firma geologiczna (więcej na interra-geologia.pl) oferuje rzetelne przygotowanie do prac ziemnych poprzez opracowanie, które zawiera tak wyniki prac w terenie, jak i prac laboratoryjnych. Usługi geologiczne leżą w stu procentach w gestii inwestora i to on powinien o nie zadbać przed podjęciem prac budowlanych.
Czy pomijając badania geologiczne gruntu sporo ryzykujemy? Dobór technologii budowy, w tym rodzaj fundamentów, odwodnienie lub zabezpieczenie hydroizolacyjne to tylko część z rzeczy, które niemal bezpośrednio zależą od tego, jakie są warunki gruntowe na działce. Geolog na budowie błędy te skoryguje, dzięki czemu unikniemy takich problemów jak pękające ściany i sufity, czy też zalewane piwnice.
Badania gruntu w Polsce
Badanie geologiczne gruntu oraz zakres prac, jakie wykonuje uprawniony geolog na budowie, określone są w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki. Zakres badań określa się na podstawie zakwalifikowania inwestycji budowlanej. Najczęściej jednak badania gruntu pod budowę zamawiane są dla domów jednorodzinnych. Badania geologiczne powinny w tym zakresie pozwalać precyzyjnie określić grupę oraz granulację gruntu na poszczególnych poziomach przekroju. Usługi geologiczne dotyczą zarówno prac w terenie (sondowania – zwykle 2-3 odwierty, chyba, że ze względu na warunki terenowe geolog stwierdzi inaczej), jak i prac laboratoryjnych, opartych na obowiązujących normach branżowych.
Badania gruntu – cena
Przejdźmy do konkretów, czyli ceny. Badania geologiczne gruntu mogą pod tym kątem dość mocno różnić się w zależności od części kraju, zakresu badań, rodzaju inwestycji itp. Geolog na budowie domu jednorodzinnego zleca zwykle do 3 odwiertów w różnych częściach działki. Za jeden odwiert przyjdzie nam zapłacić od 800 do 1 200 zł (ceny przybliżone).
Należy jednak pamiętać, że zwykle firmy nie oferują jednego, stałego cennika na tego typu usługi geologiczne i każda wycena jest indywidualna. W Poznaniu i okolicy wartą polecenia jest firma geologiczna Interra Geologia (interra-geologia.pl). Zakres prac oraz szczegółowe informacje o zrealizowanych inwestycjach znajdziecie w ich serwisie internetowym.
Zobacz również: